מדריך ספקים לתעשייה
חדשות / כתבות
עיתונות מקצועית

 
תעשיית הרובוטים מחפשת דרך
17/01/09

מאת: מיקי לרר

הם דייקנים ויעילים, לא מבזבזים חומרי גלם, מתאימים במיוחד לתהליכים מחזוריים הדורשים תפוקה גבוהה ולא דורשים העלאה במשכורת. שימוש ברובוטים בתעשייה הולך ומתרחב בשנים האחרונות, אבל לא בקצב שהעוסקים ברובוטיקה היו רוצים. בכינוס השנתי השני לרובוטיקה- ICR, שנערך בנובמבר בהרצליה, בסימן של עידוד פיתוח תעשיית הרובוטיקה בישראל, הוצגו פיתוחים מתקדמים בתחום הרובוטיקה ולצידם נשמעו טענות על העלויות הגבוהות הנדרשות להתקנת המערכות במפעלים

 

תעשיית הרובוטיקה בעולם נמצאת עדיין בתחילת הדרך, למרות ההתקדמות הטכנולוגית המהירה ולמרות הפיתוחים שנעשו במשך השנים, הצהיר פרופ' אנדרו גולדנברג מאוניברסיטת טורונטו בקנדה, בכנס השנתי השני של הרובוטיקה- ICR. הצהרה מעוררת מחשבה מאדם המפתח מזה שנים רובוטים באופן מסחרי, לשימושים צבאיים ואזרחיים. מה שצריך לפתח בארץ וגם בעולם הוא שוק למוצרים, הוסיף פרופ' גולדנברג. למשל, אלמלא המלחמה בעיראק המכירות של חברות שפיתחו רובוטים ליישומים צבאיים, היו שואפות לאפס. הודות לפעילות הצבא האמריקאי בעיראק הגיעו המכירות של החברות למאות  מיליוני דולרים.

מעבר לפוטנציאל הצבאי, הפוטנציאל הגדול באמת מצוי דווקא בתחום האזרחי, שעדין נמצא בחיתוליו. נכון שכיום כבר נעשה שימוש ברובוטים בתעשייה. אבל כמה יחידות נמכרו לתעשייה? שואל פרופ' גולדנברג.

 

לשדרוג התעשייה המסורתית

יש צורך גדול ברובוטים בתעשייה, מסכים עודד טירה נשיא פניציה אמריקה ישראל, ובמיוחד בכל מה שקשור לשדרוג התעשייה המסורתית. מערכות הרובוטים שהוכנסו לקווי יצור הזכוכית במפעל פניציה, מבצעים מגוון פעולות. מערכת (ראשונה מסוגה בעולם) רובוטית אחת נעה לאורך קו הייצור בעקבות לוח הזכוכית, מורידה אותו מפס היצור ומניחה אותו במקומו, בדיוק של 2 מילימטר. מערכת רובוטים נוספת מופעלת כדי לשנע לוחות זכוכית כבדים באמצעות כריות ואקום. מערכת רובוטית אחרת מפעילה מערך של בקרת איכות לזיהוי פגמים בזכוכית, באמצעות ראיה מלאכותית ועוד.

החזר ההון המתוכנן על ההשקעות ברובוטים בפינציה עומד על כשלוש שנים אומר טירה. הרובוטים או כפי שטירה מעדיף לכנותם תאי רובוטים, מאפשרים למפעל לייצר מוצרים איכותיים בצורה סדרתית, בתפוקות עקביות. בניגוד להעסקת עובדים, כאן יש שליטה בתהליכי היצור ובכמויות המיוצרות.

 

כנס ICR לרובוטיקה

הכינוס השנתי השני של הרובוטיקה- ICR שנערך ב-19-20 בנובמבר בהרצליה, בסימן של עידוד פיתוח תעשיית הרובוטיקה בישראל, משך אליו מעל 400 משתתפים ומבקרים, שבאו לשמוע כ-60 הרצאות שונות ולחזות בתצוגה של 25 חברות. קפיצה גדולה בהשוואה לכינוס הראשון שנערך רק שנתיים קודם לכן באוניברסיטת תל אביב, אליו הגיעו 250 משתתפים לחזות ב-5 חברות

שהציגו יישומים של רובוטים צבאיים.

הכנס התקיים בשלושה מסלולים: רובוטיקה בתעשייה, רובוטיקה בתחום הביטחון ויישומים רובוטים בתחומים אחרים. את הכנס יזם תא הרובוטיקה של לשכת המהנדסים והוא זכה לרשימה ארוכה של חסויות. החל בהתאחדות התעשיינים ואלביט מערכות, התעשייה האווירית, מפא"ת, חברת ישקר, אסאטק, רפאל, אוניברסיטת בן גוריון, המכללה באריאל, הטכניון, מכון ויצמן, בר אילן ועוד. למרות זאת לא קם גוף מרכזי אחד שיאגד את המאמץ האקדמי- תעשייתי- צבאי ויתווה שיתופי פעולה ביניהם.

 

מנצלים יותר רובוטים בתעשייה

עיקר המודעות להכנסת רובוטים לתעשייה מגיעה מאנשי ההנדסה, שהם הדור הצעיר במפעלים והם דוחפים את המנהלים להכניס פתרונות חדשניים. המנהלים, בד"כ מהדור הישן יותר, ולצערי הם לא מודעים מספיק ליתרונות של הרובוטים. אמר בראיון לתעשיות אבי קורן מהנדס מכונות בחברת וייטק ציוד תעשייתי ופרויקטים, המתמחה באוטומציה בתחום האריזה. אפשר להגדיל את הפוטנציאל של השימוש ברובוטים, אם מפעלי תעשייה יעברו לעבוד בסדרות יצור גדולות ואם ילמדו לנצל את היכולות של הרובוטים בתהליכי האריזה.

 

תפוקה גבוהה

להכנסת רובוט לתעשייה יש הרבה יתרונות, מפרט קורן. הרובוטים מתאימים במיוחד לתהליכים מחזוריים הדורשים תפוקה גבוהה. הרובוט מהיר, פעילותו חוסכת זמן והוא יכול לעבוד באופן רצוף. הוא מתאים במיוחד לתעשיית האריזה בה נדרשת הרמה תכופה של משאות כבדים. משטח שנארז על ידי רובוט נראה טוב יותר ממשטח שנארז על ידי אדם. יחד עם זאת, מערכת רובוטית היא מערכת יקרה. מערכת ממוצעת עולה כ- 100,000 יורו. הוזלת המערכות תעודד יותר חברות להתקין רובוטים בקו הייצור. 

על אף המחיר, ב-3-4 השנים האחרונות גדל מאד מספר הרובוטים בתחום של אריזת מוצרים בתעשייה בישראל, אומר קורן, והיום יש עשרות רבות ו-4 חברות שפועלות בענף. החברה הפעילה מזה שבע שנים, התקינה עשרות רובוטים לאריזה במפעלים: טמבור, תרמוקיר, גבס גשר, כתר, כרמית איטונג, ורבים אחרים.

 

הוכפל מספר הרובוטים בתעשייה

לפני שש השנים כבר פעלו בארץ כמה עשרות רובוטים בתעשייה, אמר לתעשיות רותם שי מנהל הנדסה אסטאק, חברה המתמחה במערכות רובוטיות לכל סוגי התעשייה. את הרובוטים החברה מפתחת ומייצרת בארץ.

הערכה היא כי בשנים האחרונות הוכפל מספר הרובוטים בתעשייה. היום אפשר לראות רובוטים בקווי היצור גם של תעשיות הכבדות כמו חישול מתכת ועיבוד שבבי.

יש כמה חסמים להכנסת יותר רובוטים לתעשייה, מסכים שי. החסם הראשון הוא כסף. עלות ההשקעה הראשונית יחסית גבוהה ויכולה להגיע לכמה מאות אלפי דולרים. חסם נוסף קשור להחזר ההשקעה. הדעה הרווחת בתעשייה היא שאם אין החזר השקעה תוך שלוש שנים, אזי ההשקעה לא כדאית. מעבר לזה יש חוסר מודעות לאפשריות וליכולות אותן אפשר להשיג באמצעות  הרובוטים. ויש גם מחסום פסיכולוגי של תעשיינים שחוששים להכניס רובוטים למפעל כי ההפעלה שלהם נתפסת כמסובכת ודורשת העסקת אנשים מיומנים יותר ברמות שכר גבוהות יותר, וזה לא נכון, מציין שי. לפחות הרובוטים שאנחנו מיצרים הם פשוטים להפעלה וכל עובד ממוצע יכול להפעיל אותם.

 

רובוטים קוריאנים

רובוטים לשימושים צבאיים, רובוטים לחינוך טכנולוגי, רובוטים לשימוש ביתי כמו למשל לניקיון, רובוטים ליישומים רפואיים כמו לביצוע ניתוחים, רובוטים המשמים ככבאי אש, רובוטים שיודעים לעבוד בצוות, כבר אינם מחזה נדיר. כך הציג פרופ' Sukhan Lee מאוניברסיטת Sungkyunkwan בקוריאה, את תחום הרובוטיקה המתפתח בארצו.

מצטרפים לתמונה גם רובוטים בתעשיית הספנות הקוריאנית, שהינה אחת מהתעשיות הגדולות והחשובות בעולם או רובוטים שיעזרו לאוכלוסייה המתבגרת, שכן אוכלוסיית קוריאה הדרומית מזדקנת במהירות. ההתפתחות של הרובוטים מתרחבת גם למעגלים נוספים. למשל רובוטים שיוכלו לשמש כמלצרים במסעדות ועוד.

 

איך עושים את זה נכון 

פרופ' Sukhan Lee היה בתפקידו הקודם המדען הראשי של חברת סמסונג והוא מכיר היטב תהליכי פיתוח הרובוטים בארצו. הוא סיפר כי עוד בשנת 2002 החליטה ממשלת קוריאה החלטה אסטרטגית להשקיע בתחום הרובוטיקה כגורם שתורם לצמיחת הכלכלה. בשנת 2006 הוקמה רשות שמאגדת את כל הפעילויות הקשורות ברובוטיקה, שנעשות במוסדות המחקר, במשרדי הממשלה ובתעשייה. על מנת להבטיח את התפתחות תעשיית הרובוטיקה לאורך זמן, חוקק בקוריאה חוק שמשריין תקציב השקעות ממשלתי לאורך זמן ונקבעה סטנדרטיזציה בתחום.

ההשקעות של המדינה בתחומי מו"פ רובוטי הגיעו בשנת 2007 לכ-144 מיליון דולר. הצפי הוא שבשנת 2013 הקוריאנים יתפסו כ- 15% מהיקף הפעילות העולמית בתחומי הרובוטיקה, עם מכירות של כ- 10 מיליארד דולר ויצוא של כ- 6.3 מיליארד דולר ויועסקו בתעשייה כ- 50,000 איש. היום פועלות בקוריאה 170 חברות בתחום הרובוטיקה, מהן 77 בתחום פיתוח רובוטים לתעשייה. כאשר רק בעשור האחרון הוקמו 59 חברות בתחום הרובוטיקה.

 

 

רובוט לניטרול מוקשים או לבחינת צמיגים

גם בקנדה יש השקעה ממשלתית בתחום הרובוטיקה. פרופ' גולדנברג מספר כי בנוסף לתקציבי המחקר האוניברסיטאיים גם המדינה וגם המחוזות משקיעים תקציבים במו"פ הרובוטי. למרות שלא כל פיתוח מוביל בסופו של דבר למוצר יישומי. עד כה הצליחו לפתח רובוט לאיתור מוקשים אשר גם מנטרל אותם, רובוטים רפואיים בתחום ה- MRI. רובוטים בתחום בדיקות מעבדה לחולים ועוד. רובוטים נוספים שפותחו הם רובוט שיודע לרוץ בתוך צנרת ממתכת בקטרים של 6 עד 12 אינטש ולזהות את המקומות שיש לחבר ולרתך אותם. או רובוט אחר שיודע לבחון צמיגים ולהחליט האם יש להוציאם למיחזור או שאפשר להשתמש בהם.

 

לשתף פעולה בין הצבא לתעשייה

סא"ל אמיר גבע, ראש ענף רובוטיקה במינהל פיתוח אמצעי לחימה במשרד הביטחון, מציין את ההצלחה של תחום הרובוטיקה במסגרת הביטחונית. משרד הביטחון מנסה לקדם את התשתית התעשייתית בתחום הרובוטיקה ע"י השקעות על פני מספר שנים. דרך חשובה נוספת היא ע"י שיתופי פעולה עם התעשייה הביטחונית הישראלית. אחד היתרונות של שיתופי הפעולה הללו הוא קבלת מוצרים שנותנים מענה מבצעי אמיתי לצרכים הצבאיים. הקשר ההדוק משפיע על תהליכי הפיתוח ומאפשר לבצע שינויים מהירים יחסית. על מנת לקדם את התחום יש לחזק את הקשר בין האקדמיה לתעשייה ולהעביר ידע מהאקדמיה על מנת שניתן יהיה למנף את הפיתוח והיצור בתעשייה.

 

לגייס תקציבים גדולים

כדי לפתח את תחום הרובוטיקה נדרשים סכומי כסף גדולים. גיל רענן מקרן הון סיכון גימיני מסביר כי הבעיה הכי גדולה של ההשקעות בתחום זה, היא הבנת היקף ההשקעות הנדרש, העלויות ושולי הרווח. הרבה מפתחים נופלים על מימון לא מספיק, לפני שיובילו מוצר להצלחה. לדבריו, אם לא יעשה גיוס הון רציני לטובת השקעות ברובוטיקה ולא יגייסו 100 מיליון דולר בשנה, בעוד 3 ו-4 שנים נעמוד באותה נקודה בה אנחנו עומדים היום. אבל גם גיל רענן וגם פרופסור אנדרו גולדנברג מאמינים, שאם מפתחים בישראל יציגו רעיונות חדשניים ומבטיחים, אפשר יהיה לגייס את הכסף הדרוש.

 

רובוט נחש

ד"ר אלון וולף מהטכניון הציג בכנס רובוט נחש, שפותח בשיתוף משרד הביטחון ויש לו תכונות של עבירות גבוהה. מספר המפרקים הרב שיש לרובוט הנחש מאפשר לו להתגבר על מכשולים שרובוטים אחרים לא יכולים לעבור. 

 

מסך מחשב העוקב אחר המשתמש

ישראל לוי, סטודנט בוגר מהמחלקה למכטרוניקה במכללת אריאל פיתח מסך מחשב העוקב אחר הצופה בו. המסך נועד לעזור לאנשים אשר במהלך העבודה מול המסך נמצאים בתנועה, למשל מנתחים, אך אינם יכולים להתחיל ולשנות את זוית המסך בכל עת במהלך העבודה. לוי מחפש משקיע שיהיה מוכן לשווק את הפיתוח שמשותף לו ולמרכז האקדמאי.

 

רובוט מטפס

דוד כהנא עוזר מחקר במעבדה לרובוטיקה בפקולטה להנדסת חשמל באוניברסיטת בן גוריון הציג רובוט שמטפס על קירות ברזל, ורובוט בעל ציפורני חתול שיכול לטפס כמעט על כל קיר בעל זיזים.

 

גלגל שהופך לזחל

אריאל כהן מייסדי החברה ויו"ר גלילאו מכשירי תנועה הציג טכנולוגיה ייחודית שבה גלגל משנה את צורתו תוך כדי תנועה והופך להיות זחל. את הגלגל ניתן לבנות בקטרים שונים החל בקטרים של כמה ס"מ למשחקי ילדים ועד לקטרים גדולים של כמה עשרות ס"מ ליישומים צבאיים. על בסיס פיתוח זה פותח עם חברת אלביט ה- VIPER שהוא כלי רובוטי ליישומים טקטיים. הרעיון הוא לקבל כלי ייחודי שיודע לטפס על מדרגות, בעל עבירות גדולה ויכולת לשדר תמונות לצוות המפעיל תוך כדי תנועה.

 

להפעיל קבוצת רובוטים   

יהודה אלימלך, ממייסדי החברה ויו"ר COGNITEAM הציג את תוכנת COGNITO שהינה מערכת של קבלת החלטות ברובוטים. המערכת מתאימה להפעלת קבוצת רובוטים ובכך היא מאפשרת חלוקת משימות כאשר כל רובוט יודע מהו תפקידו בקבוצה.

 

רובוטים לסריקה

אפי ויצרבין מהתעשייה האווירית. בתערוכה הציגו מערכת CDS בעלת רזולוציה גבוהה לאיתור ולגילוי שינויים - רובוט שיודע לסרוק אזור מוגדר ולגלות אם חלו בו שינוים כמו הוספת סלעים, ענפים וכו'.

מערכת שנייה הינה מערכת MaOD- Mapping And Obstacle Detection שמטרתה לעזור לנסיעה של רכבים אוטונומיים. המערכת מזהה עצמים במסלול הנסיעה של הרכב, יודעת לזהות את המאפיינים של המכשול ולהחליט האם מדובר למשל בענפים שאפשר לדרוס או שהמכשול הוא סלעי למשל ויש לעקוף אותו.

מערכת שלישית מבוססת אלגוריתם חדשני של SLAM, מאפשרת קליטת GPS  באזורים שונים ויודעת לאתר את המיקום המדוייק של הכלי האוטונומי שנע.

 

רובוט צבאי זעיר וחכם

אייל דגול מאלביט מערכות. רובוט צבאי זעיר וחכם עם יכולת עבירות גבוהה המיועד למשימות לחימה אורבנית. ניתן לנשיאה על ידי לוחם בודד ומסוגל לטפס על גבי מדרגות ומכשולים שונים על מנת לבצע מגוון רחב של משימות. הפיתוח נעשה בשיתוף חברת גלילאו. על הרובוט ניתן להרכיב יישומים שונים בהתאם לצורכי הצבא. למשל אמצעי תצפית, או כלי נשק לירייה או להרכיב עליו תותח מים שבאמצעותו ניתן לפוצץ מטעני חבלה. בשל משקלו הנמוך של הרובוט, כ- 15 ק"ג חשוב שכלי הנשק המורכבים עליו יהיו ללא רתע. ניתן להפעילו בשטח פתוח עד לטווח של 2 ק"מ ובשטח בנוי ניתן להפעילו גם בתוך מבנים ומתוך מבנים. בנוסף לשידור תמונה אפשר לקלוט ולשדר גם קולות. הרובוט יכול לעלות במדרגות, לנוע בכביש או בשדה כמו טנק. הרובוט יודע למצוא את דרכו חזרה באופן אוטומטי גם אם נוצר נתק תקשורת עם המפעיל. טווח הפעולה, משתנה בהתאם לרציפות המשימה מ- 3 שעות ועד 8 שעות ויותר, אם הוא לא היה בהפעלה רציפה.

 

רובוטים שתומכים בלחימה בשטח בנוי

טל פרידמן צוות פיתוח ODF optronics. סנסורים המיועדים להתקנה על רובוטים שתומכים בלחימה בשטח בנוי. אחת מהאפליקציות מאפשרת לחייל לקבל תמונות מסנסורים הנמצאים על גבי רובוט המרוחק מהחייל עד טווח של כמה מאות מטרים. אפשר לשדר את התמונות לאחור לעמדת החייל ביום ובלילה, בכל מזג אויר וגם להעביר קולות.

מוצר נוסף, ה- E-DRIVE הוא רובוט השוקל כ- 3 ק"ג שיודע ללכת ולרדת מדרגות, (אבל לא לעלות). הרובוט מצוייד ב-5 מצלמות. בעזרת תנועת הרובוט, הניתנת לשליטה מרחוק והמצלמות הרובוט מעביר מידע מקיף על הסביבה.

 

רובוט לפריקה וטעינה בקו הייצור

רותם שי מנכ"ל אסאטק. רובוט המשתמש בראיה ממוחשבת FANAC IR VISION על מנת לאתר מארז ולאחוז בו. זווית הראיה של הרובוט תלויה בסוג המצלמה שנשתלה בו. הרובוט יכול לשרת מגוון של מכונות בקווי היצור, לפריקה וטעינה של חלקים ממכונות עיבוד שבבי, למישטוח, לאריזה ולהרכבה של מוצרים.

 

רובוט למשאות בקו הייצור

אוהד בסון מנהל מכירות בחברת גולדטק. רובוט של חברת I ROBOT  מארה"ב. הרובוט איננו אוטונומי ונשלט מרחוק על ידי מפעיל. הרובוט יכול להניף 5-10 ק"ג משא, תלוי בתנוחת הזרוע שלו. טווח השליטה והבקרה מגיע עד כק"מ. מהירות הנסיעה היא כ- 10 קמ"ש והטווח עד כ- 25 ק"מ.

 

תוכנת מיקום לרובוטים

חיים ליבה מנכ"ל אלינה טכנולוגיות. הציגו תוכנה אשר מאפשרת לרובוטים הפועלים במרחב לזהות את מיקומם.

 

רובוטים לניקוי בריכות                           

מיטרוניקס ישראל. החברה מתמחה ברובוטים לניקוי בריכות שחיה פרטיות וציבוריות. החברה פיתחה 10 דגמים של רובוטים. הרובוט הינו אוטומטי לחלוטין, הוא מטפס על הקירות של הבריכה ומנקה אותם בהברשה, סינון וטאטוא. תגובות: הוסף תגובה
לא רשומות תגובות למאמר זה.

מותגים
מונציפלי
חדשות
שבוע העבודה בישראל יקוצר ל-42 שעות

אחרי שנים של חשאיות, החטיבה להתיישבות תחויב לחשוף התקשרויותיה

נחתם הסכם ליצוא גבינות ואבקת חלב מישראל לסין

משרד החקלאות מבקש להדק את השת"פ בין התעשייה למחקר

רשות ההשקעות תשיק תוכנית לסיוע בקליטת עובדים חדשים בכנס בעוטף עזה

רובי גינל: "ללא פעילות בנק ישראל עשרות מפעלי תעשייה ישראלים כבר לא היו פעילים"

פוסט ברקזיט: ישראל ובריטניה ישמרו על העקרונות של ההסכם עם האיחוד האירופי

משרד האנרגיה יקדם תחנות כוח פרטיות - יספקו כמחצית מכושר הייצור של חברת החשמל

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, הכריז על הקמת קריית הייטק חדשה באזור התעשייה ציפורית

מכון היצוא: ירידה בריכוזיות היצוא: פחת משקלן של עשר החברות הגדולות

הערכות: טבע מתכננת לפטר 5,000 עובדים ברחבי העולם - כולל בישראל

בלומברג: כלכלת ישראל תלויה באינטל

סינרון הישראלית תימכר לקרן אייפקס בכ-400-500 מיליון דולר

אפריקה תעשיות מוכרת את נגב קרמיקה

 

  
 
 
תעשיות מיכשור תעשיות ירוקות לוגיסטיקה מכונות וכלים מבנים